

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 812.8 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Voltage Rating (AC) | 32 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 290 mΩ |
| Height | 482.6 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 32 V |
| Depth | 820 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 1.5876 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Fast Blow |
| Current Rating | 500 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Approvals | CE, cULus, cURus |
| Power Dissipation | 130 mW |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 500 mA |
| Size | 0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60 mm x 0.82 mm x 0.48 mm) |
Stock: 4138
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.17526 | $1.75260 |
| 50 | $0.14620 | $7.31000 |
| 100 | $0.13423 | $13.42300 |
| 500 | $0.11114 | $55.57000 |
| 1000 | $0.10259 | $102.59000 |
| 3000 | $0.08480 | $254.40000 |
| 5000 | $0.07010 | $350.50000 |
